V Konkurs Patriotyczny „Amor Patriae nostra lex- miłość Ojczyzny naszym prawem”
Podsumowywanie przedsięwzięć, w które się wierzy i widzi ich wartość, zawsze jest przyjemnością, ale również wyzwaniem. Żeby odczuć emocje towarzyszące intencji, trzeba przeczytać całość sprawozdania!
Pod koniec listopada w naszej społeczności od pięciu lat tradycją jest finał Konkursu Patriotycznego „Amor Patriae nostra lex- miłość Ojczyzny naszym prawem”- to nasze święto MIŁOŚCI OJCZYZNY, obchodzone w Pierzchnicy. Plebiscyt powstał z potrzeby zwrócenia uwagi na kształtowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży a przy okazji wyłonienie uzdolnionych artystycznie uczniów, których walory posiadanych zasobów nie zawsze przekładały się na zauważalność w środowiskach z jakich pochodzą.
Dom- jako miejsce, w którym wszystko się zaczyna, stał się motywem przewodnim tegorocznej edycji. Zaczynając od scenografii, wykorzystując stoły jako symbol spotkania oraz stwarzanie atmosfery bez rywalizacji, ocen i podziału- dążyliśmy do doceniania każdego z przybyłych finalistów, nauczycieli, gości. Trudne byłoby dojście do tego rodzaju poczucia, gdyby nie fakt gościnności Fundacji Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy, która za przyczyną pracujących tam ludzi dzieliła się otwartością i wrażliwością na pomoc w każdym momencie.
Może nie wybrzmiało to dość mocno podczas gali naszego zamysłu, ale chcę podkreślić zaangażowanie i siłę relacji patronującym Nam instytucji i osób. Serdecznie dziękuję i dzielę się dumą: Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ważną rolę odegrał gospodarz Naszej gminy, Burmistrz Stanisław Strąk, który od początku szczerze popiera inicjatywę, fundując statuetki Laureatom. Pragnę zaznaczyć, iż w tym roku sprzyjało nam Kuratorium Oświaty w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, za co wprost mówimy: Dziękuję. Ważne jest uczestnictwo tych, którzy na co dzień są obok. Myślę tutaj o NASZEJ Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica, NASZEJ Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy i NASZEJ Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pierzchnicy, a co najważniejsze, słowo wyrazu wdzięczności usłyszeli osobiście! Patrząc dalej, zwróćmy uwagę na piękno relacji instytucji kultury innych gmin (Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury w Pińczowie, Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy-Kino za Rogiem, Chmielnickie Centrum Kultury w Chmielniku), które na zaproszenie do współtworzenia wydarzenia definitywnie powiedziały TAK a za tę deklarację i pracę- Dziękuję. Centrum Muzyki EMPIRE, to najlepsza szkoła muzyczna w Kielcach, nie tylko ze względu otwarte serce właściciela, ale jej tradycję dbania o poziom kształcenia i rozwijania możliwości…
Opowiadając o możliwościach wspomnę Jakuba Kuzię- laureata publiczności tegorocznej edycji konkursu, który wygrał Voucher nagrania swojej piosenki w studio Centrum Muzyki EMPIRE w Kielcach. Ale to nie koniec nagród i wyróżnień. W wokalnym Konkursie Patriotycznym zestawienie wygląda następująco:
SZKOŁA PODSTAWOWA
Kategoria klas I-III:
- Lena Dobek (Bilcza)
- Iwo Idzik (Pierzchnica)
- Bartosz Słopiecki (Drugnia)
Wyróżnienie: Katarzyna Adamczyk (Pińczów)
Kategoria klas IV-VI:
- Patrycja Jędrzejowska (Bieliny)
- Miłosz Lniany (Pińczów)
- Urszula Skowrońska (Bilcza)
Wyróżnienie: Maja Kwiecień (Pierzchnica), Karolina Jamioł (Chmielnik), Magdalena Sadłocha (Drugnia)
Kategoria klas VII, VIII:
- Maja Piwońska (Chmielnik)
- Jakub Kuzia (Pierzchnica)
- Katarzyna Kozłowska (Pińczów)
Wyróżnienie: Marlena Świt (Drugnia)
Podczas deklamacji wierszy Konkursu Patriotycznego uczestnicy zapisali się w niniejszy sposób:
SZKOŁA PODSTAWOWA
Kategoria klas I-III:
- Anna Krajewska (Pierzchnica)
- Kacper Gruszczyński (Chmielnik)
- Lena Sikora (Drugnia)
Kategoria klas IV-VI:
- Magdalena Sadłocha (Drugnia)
- Michał Kostecki (Chmielnik)
- Aleksandra Woźniak (Pierzchnica)
Wyróżnienie: Wojciech Kwiatkowski (Chmielnik), Amelia Zachariasz (Pińczów)
Kategoria klas VII, VIII:
- Aleksandra Herzyk (Pińczów)
- Kinga Bryk (Pierzchnica)
- Agata Witkowska (Drugnia)
I po wskazaniu wyników chcę bardzo podziękować nauczycielom, którzy współtworzą ten konkurs przez podwójną motywację- nie tylko siebie, ale również drugiego człowieka. Każdy z pracujących dla młodego pokolenia wie, jak trudno wskazywać cel i towarzyszyć w drodze, ALE to jest piękne!
Sypię wór komplementów dla członków JURY, którzy nie tylko sprawowali pieczę nad merytorycznym spojrzeniem ku uczestnikom, lecz pokazali jak można się poznać, pogadać i polubić w dość krótkim czasie. Wierzę, że dar tej atmosfery choć trochę „przytulił” uczniów, nauczycieli i gości. Dziękuję Pani Kazimierze Kruk, Pani Alicji Adach Białowąs, Panu Norbertowi Sierpniowi i Panu Krystianowi Łacie.
Wielką wdzięczność czuję do tych, którzy pomagali za przyczyną naszej dobrej relacji, chęci oraz wspólnego kierunku patrzenia. Mowa o: Justynie Strojwąs, Julii Kruk, Weronice Burkat, Justynie Górce i Jakubie Pasternaku, którzy może są tego nieświadomi, ale zapisują się w moim sercu, jako piękni ludzie… I to też jest piękne!
Ważną rolę odegrali moje koleżanki i koledzy z pracy. Pojawiając się na przeglądzie z łatwością dostrzegali miejsca, których mogli pomóc i robili to z poczuciem idei, jaka towarzyszyła tego dnia. Czujcie się ważni i docenieni.
Przed podsumowaniem wspomnę Edytę Karnas, czyli osobę, która podzieliła się wiedzą o ekologii, podczas warsztatu przygotowanego dla uczniów na czas oczekiwania wyników. Dziękuję za pasję, cenny czas i wartość spotkania. Do zobaczenia w coraz bardziej świadomym i ekologicznym świecie.
Czując przyjemność, widząc rezultaty i posiadając świadomość odpowiedzialności- chcę spojrzeć w górę i rzec, może nawet krzyknąć z radością: WARTO BYŁO! Cały czas mierzyłem się z myślą: co dalej? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak powyższy krzyk szczęścia, ponieważ wiele w naszym życiu się zmienia. Ciągle przyjmujemy wyzwania, podejmujemy wybory i staramy się być lepszymi, bardziej wartościowymi ludźmi. Z poczucia odpowiedzialności przyznam, iż była to ostatnia edycja Konkursu Patriotycznego „Amor Patriae nostra lex- miłość Ojczyzny naszym prawem”, bowiem jako organizator nie jestem w stanie już nic dać więcej, a pozostawiając go takim samym- osobiście się zatrzymuję. Dziękuję raz jeszcze za tę wspaniałą tradycję przedłużania „patriotycznego” listopada oraz wielość spotkań, rozmów i ludzkich gestów. Mogę przyznać, że KONKURS PATRIOTYCZNY dał mi nie tylko przygodę, ale przede wszystkim ludzi i ciekawe relacje-nie bójcie się, kiedy nagle pojawię się znowu.
Kacper Idzik