INFORMACJA NA TEMAT TERMINÓW SKŁADANIA WNIOSKÓW w II połowie 2013 roku
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pierzchnicy informuje o terminach składania wniosków na poszczególne formy pomocy i wsparcia na nowe okresy zasiłkowe:
1) wnioski o zwolnienie dziecka z odpłatności za dożywianie w szkole w okresie od IX do XII/2013 r. są przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2013 r.
2) wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2013/2014 są przyjmowane od 1 sierpnia 2013 r.
3) wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2013/2014 będą przyjmowane od 1 września 2013 r. do 15 września 2013 r.
4) wnioski w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków na okres zasiłkowy 2013/2014 będą przyjmowane od 1 września 2013 r.
Szczegółowych informacji o warunkach ubiegania się o poszczególne formy wsparcia oraz dokumentach niezbędnych do złożenia wniosku można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, na stronie internetowej www.pierzchnica.pl w zakładce - Aktualności oraz na tablicy ogłoszeń GOPS.
Kamila Jurek
Kierownik GOPS
INFORMACJA NA TEMAT TERMINÓW SKŁADANIA WNIOSKÓW
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pierzchnicy informuje o terminach składania wniosków na poszczególne formy pomocy i wsparcia na nowe okresy zasiłkowe.
1) wnioski o zwolnienie dziecka z odpłatności za dożywianie w szkole w okresie od IX do XII/2013 r. będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2013 r.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochód netto rodziny za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku, np.:
- zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia netto.
- odcinek renty/emerytury lub decyzję z ZUS/KRUS
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego i wysokości ewentualnych świadczeń wypłaconych przez PUP (netto)
- zaświadczenie o posiadanym gospodarstwie rolnym (ha przeliczeniowe)
- w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – oświadczenie o wysokości dochodu.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniająca do zwolnienia dziecka z odpłatności za dożywianie w szkolne nie może być wyższa niż 684 zł/os w rodzinie (art.8 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej)
W przypadku wniosków złożonych do 31 sierpnia 2013 r. dzieci będą zwalniane od 1 września 2013 r.
W przypadku wniosków złożonych po 31 sierpnia 2013 r. dzieci będą zwalniane od dnia złożenia wniosku.
2) wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2013/2014 będą przyjmowane od 1 sierpnia 2013 r.
- w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń i ich wypłata za wrzesień nastąpi do dnia 31 października,
- w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w terminie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik nastąpi do dnia 30 listopada.
Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć:
· uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego;
· zaświadczenia wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
· oświadczenia o dochodzie członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
· zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów członków rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (alimenty, stypendia socjalne, dochód z gospodarstwa rolnego), w szczególności zaświadczenie komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne na rzecz uprawnionego o wysokości świadczenia alimentacyjnego wyegzekwowanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (jeśli postępowanie było prowadzone);
· zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.
· zaświadczenie od komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji (za ostatnie dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku) lub
· informacja właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z: - brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub - brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą;
· dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej;
· odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem;
· zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej, w przypadku, gdy osoba uprawniona ukończyła 18 rok życia
W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.
3) wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2013/2014 będą przyjmowane od 1 września 2013 r. do 15 września 2013 r.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 456 zł/osobę w rodzinie ( art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).
Stypendium szkolne jest realizowane poprzez refundację poniesionych kosztów (wg katalogu wydatków kwalifikowanych), w związku z tym istnieje konieczność zbierania imiennych faktur i rachunków wystawionych na wnioskodawcę, tj. rodzica ucznia niepełnoletniego lub ucznia pełnoletniego.
Paragony nie będą brane pod uwagę !
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość wszystkich dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku :
- zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia netto
- odcinek renty/emerytury lub ksero decyzji z ZUS/KRUS
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego i wysokości ewentualnych świadczeń wypłacanych przez PUP (netto)
- zaświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu gospodarstwa rolnego ( ha przeliczeniowe)
- w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą - oświadczenie o wysokości dochodu
- zaświadczenie o uczęszczaniu ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej
4) wnioski w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków na okres zasiłkowy 2013/2014 będą przyjmowane od 1 września 2013 r.
Do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego należy dołączyć:
- skrócony odpis aktu urodzenia
- orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – w przypadku gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne
- zaświadczenie szkoły albo oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły – w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 rok życia
- zaświadczenie szkoły wyższej albo oświadczenie o uczęszczaniu do szkoły wyższej – w przypadku osoby uczącej się lub osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoba uczy się w szkole wyższej
- dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy
- odpis zupełny lub skrócony aktów zgonu rodziców lub odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej – w przypadku osoby uczącej się
- odpis prawomocnego orzeczenia sądu orzekającego rozwód lub separację albo odpis zupełny lub skrócony aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko
- odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – w przypadku gdy ojciec jest nieznany
- odpis prawomocnego orzeczenia sądu oddalającego powództwo o roszczenia alimentacyjne
- orzeczenie sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka
- odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postepowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka
- orzeczenie sądu o powołaniu opiekuna prawnego dziecka
- inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego.
Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623 zł.
Druki wniosków do pobrania w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej
- świadczenia rodzinne - pok. nr 1
- dożywianie, stypendia, świadczenia z funduszu alimentacyjnego – pok. nr 2
(-) Kamila Jurek
Kierownik GOPS
05
WRZ
2013
1025
razy
czytano
Gmina Pierzchnica