PENGO Projekt edukacji NGO.
PENGO – Projekt edukacji NGO.
Zapraszamy do udziału w projekcie PENGO skierowanym do przedstawicieli organizacji pozarządowych realizujących działania na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży.
Projekt PENGO pozwoli zdobyć przedstawicielom organizacji pozarządowych umiejętności prawidłowego przeprowadzania diagnozy środowiska lokalnego przy wsparciu merytorycznym ekspertów projektu, rozpoznać potrzeby dzieci i młodzieży oraz zaplanować skuteczne i adekwatne do ich aktualnych potrzeb działania.
Dobre zdiagnozowanie problemów dzieci i młodzieży w lokalnym środowisku staje się warunkiem przygotowania wysokiej jakości wniosku. Wiele programów dotacyjnych (np. POKL, program „Równać Szanse”) wymaga sporządzenia takiej diagnozy. Efektywne działania podnoszą prestiż organizacji w środowisku lokalnym, wzmacniają jej potencjał i otwierają drogę do pozyskiwania kolejnych środków finansowych.
Projekt PENGO składa się z trzech modułów:
I. Szkoleniowy
W ramach modułu szkoleniowego jeden lub dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowej wezmą udział w jednym, trzydniowym szkoleniu, podczas którego poznają zasady, metody i narzędzia przygotowywania diagnozy środowiska lokalnego. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma zestaw materiałów, zawierających opis procedur oraz wzory gotowych narzędzi, pozwalających samodzielnie przeprowadzić krok po kroku diagnozę problemów dzieci i młodzieży w lokalnym środowisku.
II. Wsparcie merytoryczne
Kolejnym modułem projektu PENGO będzie udzielenie wsparcia merytorycznego uczestnikom projektu poprzez wizyty ekspertów oraz narzędzia e-lerningowe. Wizyty ekspertów będą miały na celu udzielenie bezpośredniej pomocy przedstawicielom organizacji w zebraniu i analizie danych oraz wypracowaniu wniosków dotyczących potrzeb dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym. Równolegle uczestnicy będą mogli korzystać z konsultacji internetowych z ekspertami prowadzonych przy pomocy narzędzi e-lerningowych.
III. Działania upowszechniające metodę diagnozowania potrzeb dzieci i młodzieży
Trzeci moduł projektu PENGO związany będzie z działaniami upowszechniającymi i promującymi wypracowane metody przeprowadzania diagnozy potrzeb dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym wśród przedstawicieli organizacji nie biorących udziału w projekcie PENGO. W ramach tego modułu zainteresowani uczestnicy szkoleń będą mogli wziąć udział w spotkaniach podsumowujących i seminariach upowszechniających oraz ogólnopolskiej konferencji prezentującej efekty projektu PENGO.
Kalendarium projektu PENGO:
- terminy szkoleń (jeden do wyboru):
- 30 XI - 2 XII 2012 Warszawa,
- 30 XI - 2 XII 2012 Kraków,
- 7 – 9 XII 2012 Poznań,
- 11- 13 I 2013 Poznań,
- 11- 13 I 2013 Warszawa,
- 18- 20 I 2013 Kraków.
- wizyty studyjne ekspertów oraz konsultacje internetowe:
- 1 stycznia 2013 r. a 31 maja 2013 r.
- spotkania podsumowujące:
- maj-czerwiec 2013 r.
- seminaria upowszechniające:
- czerwiec-wrzesień 2013 r.
- ogólnopolska konferencja:
- październik 2013 r., Warszawa
Do udziału w projekcie zapraszamy:
aktywnie działających przedstawicieli organizacji pozarządowej (jednego lub dwóch) z organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje
Formularz rejestracyjny będzie udostępniony od 2 października na stronie www.pcyf.org.pl (w zakładce „programy”). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Ostateczny termin rejestracji uczestników projektu PENGO upływa 31 października 2012 r.
Udział w projekcie jest bezpłatny, uczestnicy jedynie pokrywają koszt dojazdu na szkolenie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
Projekt PENGO jest realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzież ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.