Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

            Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. Ochotnicza Straż Pożarna w świadomości społecznej funkcjonuje jako służba niosąca pomoc, gdy trzeba zaradzić różnym problemom związanym
z naszym bezpieczeństwem. Na Ochotników - Druhny i Druhów zawsze można liczyć, niezależnie od okoliczności. Ich postawa stanowi przykład godny naśladowania przez wszystkich. Świadectwem ich pracy w systemie ratowniczym i sferze bezpieczeństwa jest niesłabnące od lat zaufanie obywateli.

            Dzień Strażaka w różnych formach istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Tradycyjnie obchodzi się go 4 maja, kiedy Kościół Katolicki wspomina Świętego Floriana – patrona Strażaków. Święty Florian urodził się w 250 roku n.e., pochodził z Austrii, był żołnierzem i rzymskim legionistą.  Obok funkcji wojskowych dowodził oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.  Został powołany do armii cesarza Dioklecjana i gdy nie chciał złożyć przysięgi  rzymskim bożkom, aresztowano go. Św. Florian zginął śmiercią męczeńską, najpierw  torturowany za wiarę, później został utopiony z kamieniem młyńskim u szyi w rzece Enns w górnej części Austrii 03. maja 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana, w którym od czterech stuleci znajdowały się relikwie św. Floriana.

            W 2002 roku Dzień Strażaka został w Polsce ustanowiony oficjalnym świętem. Dzień ten został poświęcony wszystkim Strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym, co ponieśli śmierć.

Tegoroczne gminne obchody Dnia Strażaka w Pierzchnicy odbyły się w niedzielę 3. maja 2016r. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką druhów z jednostek z terenu gminy Pierzchnica oraz pocztów sztandarowych, przed remizą strażacką w Pierzchnicy. Następnie ulicami Pierzchnicy pododdziały w kolumnie marszowej z pocztami sztandarowymi prowadzone przez  Prezesa ZOG ZOSP RP dh Zdzisława Ryśkiewicza oraz Komendanta Gminnego dh Andrzeja Dudkiewicza przemaszerowały do kościoła pw. Św. Małgorzaty.

Uroczystą eucharystię w intencji Strażaków odprawił Proboszcz Parafii Pierzchnica Marian Gawinek, który złożył serdeczne życzenia i przekazał wyrazy swojego uznania Strażakom. W homilii podkreślił, że Strażacy są zawsze pierwsi tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy też środowisko, nawet w najtrudniejszych warunkach niosą pomoc potrzebującym, bez względu na własne bezpieczeństwo, nie szczędząc sił, a nawet narażając własne życie. Przypomniał, że Straż Pożarna jest już nie tylko służbą ochrony przeciwpożarowej. Oprócz gaszenia pożarów, w sytuacjach różnorakich  zagrożeń ratuje ludzi, dobytek, przyrodę – tak dzieje się w wypadkach komunikacyjnych, zdarzeniach ekologicznych czy podczas klęsk żywiołowych.

W gminnych uroczystościach obchodów Dnia Strażaka udział wzięli Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk, Przewodnicząca Rady Gminy Pierzchnica Pani Maria Łopatowska, Radny Powiatowy Pan Stanisław Piotr Rękas oraz Strażacy z jednostek OSP: Pierzchnica, Skrzelczyce, Gumienice, Drugnia, Maleszowa i Osiny.

Po mszy świętej w uroczystej defiladzie druhowie przemaszerowali na plac przy remizie strażackiej w Pierzchnicy. Tam Prezes ZOG ZOSP RP złożył meldunek Wójtowi Gminy Pierzchnica.    

Wójt przekazał najlepsze życzenia wszystkim tym którzy społecznie pełnią służbę pożarniczą w naszej gminie życząc dalszych sukcesów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz bezpiecznych powrotów z akcji, aby Strażacy wciąż z niesłabnącym oddaniem i poświęceniem służyli ludziom i naszej Ojczyźnie, a także podziękował za trudną i odpowiedzialną służbę.

 Następnie wszyscy druhowie udali się na poczęstunek.

Ewelina Kwiecień

 

 

04

MAJ

2016

1441

razy

czytano

2389/3946

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:58 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Zdjęcie: iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

Gmina Pierzchnica

iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 54/2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 06:12 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Informacja dotycząca programu ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:17 dnia 23.05.2024

23

maj

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.