Uroczyste obchody 95 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Pierzchnica
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. (źródło: http://www.poland.gov.pl)
Przypadająca tego dnia rocznica skłania do refleksji. Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Pierzchnicy rozpoczęła Msza Święta w intencji walczących o Polskę niepodległą. W uroczystości uczestniczył pan Stanisław Strąk – Wójt Gminy Pierzchnica, przewodnicząca Rady Gminy Maria Łopatowska, Dyrekcja szkół z Pierzchnicy i Drugni, przedstawiciele wszystkich gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Pierzchnica, a także licznie przybyli mieszkańcy naszej Gminy.
Uroczystą Liturgię Eucharystyczną uświetniła obecność delegacji z pocztami sztandarowymi. Mszę koncelebrowali księża z Parafii Pierzchnica i Drugnia. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu na cmentarz pod Pomnik Powstańców. Tam, po odmówionej modlitwie, nastąpiło złożenie kwiatów oraz zniczy.
Kolejna część obchodów narodowego święta miała miejsce w Zespole Szkół w Pierzchnicy. Tutaj uczniowie zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowaną akademię.
Przed rozpoczęciem występów głos zabrał Wójt Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk. Przybliżył zebranym wydarzenia historyczne tamtych czasów, omawiając po krótce, w jaki sposób doszło do rozbiorów Polski, jakie działania Polacy podejmowali w czasie oficjalnego nieistnienia naszego Państwa, oraz jak długo formowały się na nowo granice Polski na mapach Europy i Świata. Wójt Gminy podziękował przybyłym za obecność, za uczczenie tego jakże ważnego dla wszystkich Polaków święta. W uroczystościach udział wzięli kombatanci II Wojny Światowej: pan Roman Armański i pan Stefan Bielecki.
Na zakończenie uroczystych obchodów 95 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowany został poczęstunek.
Katarzyna Chmielewska