Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Kolorowy Orszak Trzech Króli ponownie w Pierzchnicy.

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie.

 Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. W rolę pierzchnickich królów wcielili się panowie: Piotr Makuch, Piotr Hendzel i Tomasz Markiewicz. Maryją została Pani Karolina Pawlik a Józefem – Pan Dariusz Michalski.  Tegoroczna edycja Orszaku odbyła się pod hasłem:Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Gwiazdę w tym roku niósł Pan Robert Pawlik.

Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. W tym roku wspólne kolędowanie poprowadził Pan Krzysztof Krężołek, który z werwą intonował kolejne kolędy.

Królowie przybyli ze swoją świtą z trzech kierunków: od Rynku, od  ulicy Polnej oraz od ul. Kieleckiej a następnie pod Krzyżem Saletyńskim spotkali się z miejscową ludnością. Tam o godzinie 11.00 orszak w ustalonym wcześniej porządku wyruszył oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Gdy Orszak dotarł do Rynku oficer Wojsk Powstańczych Pan Romuald Sadowski w asyście trzech Powstańców - piechurów zawezwał wszystkie miejscowości z Gminy Pierzchnica wraz z przysiółkami do dołączenia do Orszaku. Finał z oddaniem pokłonu przed Świętą Rodziną odbył się w szopce zlokalizowanej przed kościele, p.w. Św. Małgorzaty. Krótką inscenizację przygotował Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy Pan  Piotr Makuch. Po przedstawieniu uczennice: Maja Kwiecień, Lena Sikora oraz  Aleksandra Woźniak zaśpiewały dla uczestników orszaku piękne kolędy. Po kolędowaniu wspólnie udaliśmy się wszyscy na Msze Świętą.

Po raz pierwszy w Pierzchnicy została zorganizowana żywa szopka. Dzięki uprzejmości Pana Norberta Chmiela szopka wypełniła się pięknymi zwierzętami: konikami, owcami kameruńskimi, królikami, papugami, indykami, perliczkami, przepiórkami, gołębiami oraz kurami. Samą szopkę wykonali i zmontowali Panowie: Robert Barchan, Andrzej Łopatowski, Jarosław Kielesiński oraz Piotr Gałka.

 

Orszak Trzech Króli w Gminie Pierzchnica chodź był organizowany dopiero drugi raz był jednym z najbardziej licznych i kolorowych orszaków. Zgromadziło się na nim ponad 500 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Policja oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Pierzchnicy, Gumienic oraz Maleszowej. Swoją obecnością uświetniły orszak Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Pierzchnicy, Pierzchnianki, Gumienic i Maleszowej.

Podziękowania należą się przede wszystkim dzieciom, zuchom i harcerzom, dzieciom misyjnym oraz zespołowi Subdominanta, który towarzyszył Orszakowi oraz wszystkim przybyłym, którzy tak licznie brali udział w Orszaku.

Orszak Trzech Króli to także spore przedsięwzięcie finansowe, dlatego też dziękujemy naszym darczyńcą, którzy z przyjemnością włączyli się w jego organizację. Bez Waszej pomocy nie udałoby się dopiąć wszystkiego na ostatni guzik. Dziękujemy: Urzędowi Miasta i Gminy Pierzchnica, Lokalnej Grupa Działania „Białe Ługi”,  Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica, Zakładowi Komunalnemu w Pierzchnicy, Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy Sp. z o. o., Domowi Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy, Firmie Motozbych Beata Osman, Firmie OkMont, Państwu Monice i Robertowi Pawlik, Pani Karolinie Pawlik oraz Państwu Magdalenie i Janowi Sikora oraz parafianom  za wsparcie finansowe.

Jesteśmy dumni, że w tym roku patronat medialny nad wydarzeniem został objęty przez: Radio Kielce, Echo Dnia Kielce oraz TVP3 Kielce

Jednocześnie informujemy iż zadanie zrealizowane  zostało w ramach umowy z Fundacją Orszak Trzech Króli.

Organizatorzy

 

Zdjęcia Magdalena Sikora

10

STY

2023

988

razy

czytano

605/4038

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Seniorów

19

lip

2024

Zdjęcie: Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach zaprasza ...

Gmina Pierzchnica

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach zaprasza ...

19

lip

2024

Zdjęcie: Apel skierowany do rolników "Rolniku zadbaj o to, aby ...

Gmina Pierzchnica

Apel skierowany do rolników "Rolniku zadbaj o to, aby ...

19

lip

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH ...

17

lip

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 91/2024

17

lip

2024

Zdjęcie: Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej

Gmina Pierzchnica

Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej

17

lip

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.