Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„GLORIA VICTIS 1863” - podsumowanie zadania

Fundacja „Dom Seniora im. Sue Ryder”  w Pierzchnicy przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Pierzchnicy oraz  Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pierzchnicy zrealizowała  zadanie publiczne „Gloria Victis 1863″ współfinansowane w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej” Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Celem projektu było zwiększenie świadomości i postaw patriotycznych mieszkańców gminy Pierzchnicy i upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaw w historii oręża polskiego dotyczących Powstania Styczniowego na terenie ziemi pierzchnickiej.

W ramach zadania w szkole podstawowej zostały zorganizowane spotkania dzieci z Panem Romualdem Sadowskim - pasjonatem historii, społecznikiem, muzykiem, fotografikiem, pisarzem ,autorem książek pt.”In memoria posteri  Powstanie Styczniowe na ziemi pierzchnickiej” oraz „Legendy Pierzchnicy i okolic”. Były to lekcje historii Powstania Styczniowego połączone z pokazem broni i strojów wojskowych z okresu Powstania Styczniowego. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci mogły wziąć udział w konkursach plastycznych i wiedzowych dotyczących tego okresu historii.

Dzięki zadaniu udało się stworzyć na ścianie szkoły Podstawowej w Pierzchnicy, w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców gminy  mural przedstawiający Karola Kalitę ps. ”Rębajło” autorstwa Igora Endone Kowalczyka. Zaszczytu odsłonięcia muralu dostąpili burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica pan Stanisław Strąk, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach ppłk Jarosław Zdanowicz oraz prezes Fundacji Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy pan Marek Zatorski w asyście dyrektora Szkoły Podstawowej pana Piotra Makucha. Zebrani uczestnicy, po odsłonięciu dzieła  wraz z zuchami i harcerzami szkoły udali się do Fundacji Domu Seniora, by kontynuować uroczystość. Ppłk Zdanowicz odczytał list od Ministra Obrony Narodowej pana Mariusza Błaszczaka, w którym zawarte zostały podziękowania za godne upamiętnienie postaci Karola Kality oraz podtrzymywanie i szerzenie wiedzy na temat Powstania Styczniowego. Następnie głos zabrał pan Romuald Sadowski, który w bardzo interesujący sposób opowiedział o działaniach powstańczych na terenach naszej gminy oraz sąsiadującej gminy Daleszyce. W dalszej części uroczystości zaprezentowali się z programem artystycznym uczniowie szkoły podstawowej, zespół SUBDOMINANTA . Wręczone zostały również nagrody za zajęcie najlepszych miejsc w okolicznościowych konkursach dla uczniów szkoły podstawowej w Pierzchnicy. Była to dla nas wspaniała lekcja historii pozwalająca zwiększyć świadomość i postawy patriotyczne wśród mieszkańców gminy Pierzchnica, a mural długo będzie przypominał o bohaterach powstania.

Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się również na stronie internetowej Fundacji „Dom Seniora” im Sue Ryder  pod adresem:  https://sueryder-pierzchnica.pl/aktualnosci/    oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

20

GRU

2021

276

razy

czytano

973/3946

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:58 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Zdjęcie: iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

Gmina Pierzchnica

iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 54/2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 06:12 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Informacja dotycząca programu ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:17 dnia 23.05.2024

23

maj

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.