Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Mirosław Gębski starosta kielecki zaprasza do Ciekot

Uczestnicy I Festiwalu „Smaków babiego lata” już 10 października powalczą o „Złotą Patelnię Starosty”. Nagroda ta zostanie wręczona po raz pierwszy. Celem wydarzenia jest zachęcenie mieszkańców powiatu do robienia własnych przetworów i utrwalania na zimę tego, co uda się wyhodować w przydomowych ogródkach. Festiwal odbędzie się przed Dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów. Będzie to ostatnie plenerowe wydarzenie organizowane przez Powiat Kielecki, dlatego zachęcamy do uczestnictwa.

Kulinarne zmagania

„Smaki lata zamknięte w słoiku” w kategorii Owoce i Warzywa oraz „Jesienna zupa - danie jednogarnkowe”. Te dwa kulinarne konkursy odbędą się 10 października w Ciekotach. Do udziału zgłosiło się 26 podmiotów z 12 gmin.

- Powiat kielecki ma bardzo bogate tradycje kulinarne. Przekonujemy się o tym co roku podczas Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Tym razem chcemy zachęcić do tego, aby te wszystkie wspaniałe smaki lata, jesienią zamknąć w słoikach, w wekach. Tak, aby można było się nimi cieszyć przez całą zimę. Chcemy, żeby zaproszeni przez nas uczestnicy festiwalu zdradzili mieszkańcom powiatu, jak utrwalają żywność, żeby podzielili się swoimi przepisami - informuje starosta kielecki Mirosław Gębski.

- Cieszę się, że Starostwo Powiatowe w Kielcach organizuje to wydarzenie w gminie Masłów. Dzięki temu możemy wykorzystać potencjał Dworku Stefana Żeromskiego i jego otoczenia. Zapraszam wszystkich do Ciekot – dodaje Tomasz Lato wójt gminy Masłów.  

Konkurs dedykowany jest Kołom Gospodyń Wiejskich, Gospodarstwom Agroturystycznym oraz osobom indywidualnym z powiatu kieleckiego. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody! W konkursie „Jesienna zupa – danie jednogarnkowe” do wygrania będzie „Złota Patelnia Starosty”. Za estetykę i formę podania, sposób prezentacji, walory smakowe i innowacyjność potrawy. Specjalną statuetkę, która wręczona zostanie po raz pierwszy wykonuje już na zamówienie znany kielecki artysta Sławomir Micek.

Konkursowe dania i weki oceniać będzie jury pod przewodnictwem znanego szefa kuchni Mirosława Ciołaka. W skład komisji wejdą: Mirosław Gębski starosta kielecki, Izabela Dziewięcka dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym, Przemysław Predygier dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej, Janusz Knap redaktor naczelny Polskiego Radia Kielce oraz Iwona Zasuwa edukatorka żywieniowa.

Wydarzenia towarzyszące

O oprawę artystyczną na scenie amfiteatru tego dnia zadbają Zespoły Pieśni i Tańca: „Furmani” z gminy Bodzentyn, „Piekoszowianie” z gminy Piekoszów, „Ciekoty” i „Żeromszczyzna” z gminy Masłów.  

Organizatorzy przewidzieli również rozrywkę dla najmłodszych. Na miejscu pojawi się mobilna strefa atrakcji dla dzieci. Będą m.in. zabawy z animatorkami, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy. Odbędzie się również ognisko.

Uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z prezentacji dotyczącej zdrowego odżywiania. Znana edukatorka żywieniowa i autorka bestsellerowych książek o odżywianiu, Iwona Zasuwa opowie o tym, jakie znaczenie dla naszego samopoczucia ma to, co jemy. Gość specjalny festiwalu zdradzi przepisy na weki i kiszonki, które obowiązkowo powinny znaleźć się w każdej zimowej spiżarni. Rad Iwony Zasuwy będzie można posłuchać już od godziny 14.00 w „Szklanym Domu”.

Powróćmy do „wekowania”

- Poprzez I Festiwal „Smaków babiego lata” chcemy pokazać, że nasze zapasy na zimę to także doskonały sposób na utrzymanie dobrej formy i zdrowia w okresie spadku odporności. Prawidłowa dieta ma duże znaczenie dla zachowania kondycji, a to, co mamy w ogródkach dostarcza nam wielu witamin i niezbędnych składników pokarmowych. Nie znajdziemy tam konserwantów, sztucznych barwników ani żadnych innych chemicznych dodatków. To po prostu samo zdrowie, dlatego zachęcamy do korzystania z tego dobrodziejstwa – przypomina starosta kielecki.

Festiwal organizują Starostwo Powiatowe w Kielcach i Gmina Masłów. Początek wydarzenia w Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach o godz. 13.00.

07

PAŹ

2021

269

razy

czytano

877/3790

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia ...

6

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 106/2023 - Mgła ...

5

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Prośba o wypełnienie ankiety

4

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 104/2023 - Intensywne ...

1

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

ZAWIADOMIENIE dot. przeprowadzenia pomiarów pola ...

1

gru

2023

Zdjęcie: Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na ...

Gmina Pierzchnica

Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na ...

30

lis

2023

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.