Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Odbyło się spotkanie dotyczące podjętych działań na rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Gminie Pierzchnica. Prezentacja projektu Aktywna Jesień Życia realizowanego przez Fundację Domu Seniora.

   

Fundacja Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy 10.12.2012 roku zorganizowała spotkanie, którego celem było omówienie i przedstawienie prowadzonych działań na rzecz ludzi starszych i niepełnosprawnych w Gminie Pierzchnica.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Pan Grzegorz Świercz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Pani Aleksandra Marcinkowska zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Pani Jadwiga Irla Dyrektor Oddziału PFRON w Kielcach, Pani Renata Murawska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Piotr Rękas Radny Powiatowy, Pan Stanisław Strąk Wójt Gminy Pierzchnica, kierownicy jednostek z terenu gminy, uczestnicy projektu Aktywna Jesień Życia realizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Ludzi Starszych w latach 2012-2013, finansowanego przez Ministerstwo Pracy I polityki Społecznej. Niespodzianką na spotkaniu była wizyta Dyrektora Fundacji z Malawi/Afryka/  dr Kibble Ngalauka, który odwiedził naszą Fundację.

                                                                                                                                           Prezes

Fundacji Dom Seniora

im. Sue Ryder w Pierzchnicy

                                                                                                                              Marek Zatorski

 

     AKTYWNA JESIEŃ ŻYCIA

 

          Fundacja Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy realizuje projekt Aktywna Jesień Życia, finansowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Projekt realizowany jest od października 2012 roku do maja 2013, uczestnikami są seniorzy 60+: 9 osób z Domu Seniora im. Sue Ryder, 31 osób z terenu Gminy Pierzchnica. Zainteresowanie projektem było bardzo duże o wyborze uczestników decydowała kolejność zgłoszeń.

Aktywna Jesień Życia jest to projekt, którego głównymi celami są: zwiększenie sprawności fizycznej, likwidacja nudy, jednostajnego trybu życia, zmiana nawyków żywieniowych, rozwój umiejętności interpersonalnych. W ramach projektu uczestnicy otrzymali odzież sportową: adidasy, dres, t-shirty, w których uczęszczają na zajęcia.

Rozpoczęły się zajęcia ruchowe, wykłady na temat zdrowego odżywiania, zajęcia z psychologiem i terapeutą. Na zajęciach ruchowych uczestnicy wykonują ćwiczenia z zakresu pilates na matach, to specjalny zestaw dobranych ćwiczeń, przeznaczonych dla osób w każdym wieku, ich celem jest stworzenie równowagi w ciele, mają wpływ na wygląd ciała i ogólne samopoczucie, ćwiczenia te wykonywane są przy dźwiękach spokojnej muzyki. Pilates na piłkach są to ćwiczenia stabilizujące, wzmacniające mięśnie i siłę mięśniową. Ruch z wykorzystaniem piłki dostarcza dużo radości, uśmiechu i pozytywnych doznań.

Na wykładach z zakresu zdrowego odżywiania poruszane są tematy związane z ważną rolą witamin, węglowodanów, białek, tłuszczów, które wpływają na lepsze funkcjonowanie organizmu.

Na zajęciach terapeutycznych zapoznali się z techniką wyplatania ze sznurka sizalowego. Zajęcia te maja na celu naukę nowych splotów, poprawę koncentracji, motywowanie do aktywności i kreatywności. Poprzez ćwiczenia manualne wzmacniane są kompetencje mentalne tj.: koncentracja, zdolność postrzegania, zapamiętywania oraz podtrzymanie kontaktów interpersonalnych i integracji w grupie.

Psycholog przeprowadził zajęcia w formie warsztatów, na których podjęto próbę przedstawienia procesu pamięciowego, opisano rodzaje pamięci, jakimi dysponuje człowiek. Omówiono czynniki wpływające na funkcjonowanie pamięci, takie jak: niezwykłość spostrzeganych zdarzeń, wiek, emocje, powtórki, kolejność przedstawiania informacji, choroby, aktywność fizyczna, dieta. W drugiej części przedstawiono różne techniki pamięciowe, takie jak: rzymski pokój, łańcuchowa metoda skojarzeń.

Uczestnicy chętnie przychodzą na zajęcia do tej pory obecność była 100 procentowa! 

Ilona Hendzel

 

13

GRU

2012

9885

razy

czytano

3173/3974

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

IV Program grantowy dla Kół Gospodyń Wiejskich ...

14

cze

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy ...

11

cze

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

XVII Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu ...

11

cze

2024

Zdjęcie: Zapraszamy na spotkanie informacyjne z ...

Gmina Pierzchnica

Zapraszamy na spotkanie informacyjne z ...

11

cze

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:48 dnia 10.06.2024

10

cze

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 11:23 dnia 10.06.2024

10

cze

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.