Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rewolucja śmieciowa. Opłaty za śmieci - jaki wariant wybrać?

  

   

      W 2011 roku uchwalona została przez sejm ustawa, która wprowadza „rewolucję” w gospodarkę śmieciami w gminie. Obecnie sytuacja jest ustabilizowana. Specjalistyczny podmiot ma podpisane umowy z mieszkańcami i prowadzi zbiórkę śmieci. Niestety w najbliższej przyszłości musi się to zmienić. Rząd przerzucił kolejne zadanie na barki gminy.

Zmiany od 1 lipca 2013r.Zgodnie z nowymi przepisami od 1 lipca 2013 roku gmina musi wprowadzić opłaty za śmieci tzw. podatek śmieciowy, który mieszkańcy będą obowiązkowo płacić dla gminy. Za te środki gmina musi w przetargu wybrać firmę do zbierania i wywozu śmieci. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego narzucił nam, że nasze śmieci muszą być kierowane wyłącznie do Promnika (gm. Strawczyn). W przypadku nie przeprowadzenia przetargu lub wywozu odpadów na inne wysypisko będą naliczane kary finansowe dla gminy.

Segregacja

Zgodnie z dyrektywami unijnymi musimy wdrożyć system segregacji odpadów, aby osiągnąć narzucone przepisami wskaźniki odzysku oraz zmniejszyć ilość wywożonych na wysypisko śmieci. Brak segregacji spowoduje również naliczanie kar finansowych.

Wzrost opłat

Nowy system wiąże się niestety ze wzrostem opłat za śmieci i ma wymusić na mieszkańcach obowiązek segregacji. Jeśli mieszkańcy nie wdrożą segregacji to opłaty za śmieci będą na poziomie kilkunastu złotych od osoby na miesiąc i będą rosnąć.

Rozwiązania

Przede wszystkich musi nastąpić wdrożenie systemu segregacji. Planujemy skorzystać z usług powstającej spółdzielni socjalnej, która będzie prowadzić regularną zbiórkę posegregowanych przez mieszkańców odpadów. Spółdzielni udało się pozyskać kwotę 100 tys. zł. na zakup urządzeń sortowniczych. W okresie od 1 lutego do 30 czerwca planowane jest wdrażanie segregacji, aby od 1 lipca cały system funkcjonował już sprawnie i żebyśmy nie musieli płacić kar. Zróżnicowane będą opłaty. Jeśli, ktoś nie będzie segregował odpadów to opłata będzie znacznie wyższa, (aby zmobilizować wszystkich do segregacji).

 

Opłaty za śmieci – jaki wariant wybrać?

 

Ustawa nakłada obowiązek uchwalenia przez Radę Gminy zasad naliczania opłat za śmieci.

Mamy do wyboru 4 warianty:

1.            od ilości zużytej wody

2.            od powierzchni mieszkania / domu

3.            od osoby

4.            od gospodarstwa

 

1. Opłata od ilości zużytej wody może mieć raczej zastosowanie w miastach, gdzie trudno ustalić liczbę mieszkańców. Zgodnie z zasadą: kto mieszka to zużywa wodę. W naszej gminie ten wariant raczej nie jest do zastosowania.

2. Opłata od powierzchni mieszkania wydaje się bardzo niesprawiedliwa, bo jaki jest związek między wielkością mieszkania, czy domu a ilością wytwarzanych odpadów? Ten wariant również raczej nie jest do zastosowania w naszej gminie.

3. Opłata od osoby wydaje się najbardziej spra-wiedliwa. Ustalana byłaby w oparciu o liczbę osób zamieszkujących w domu. Okazuje się jednak, że spora część osób jest zameldowanych, ale pracuje np. za granicą, jest na studiach itp. Jest wiele osób, które mieszka i wytwarza odpady, ale nie jest zameldowane. Może być istotna trudność w ustaleniu rzeczywistej liczby mieszkańców. Zachodzi konieczność stałej weryfikacji liczby osób zamieszkujących w danym miesiącu w domu. Poza tym nie jest prorodzinna gdyż obciążać będzie bardziej rodziny wielodzietne. Według wstępnych szacunków stawka od osoby wyniosłaby 6 zł.

4. Opłata od gospodarstwa. Na pierwszy rzut oka wydaje się mało sprawiedliwa, ale właściwie ona obecnie funkcjonuje. Teraz płaci się w zasadzie za jeden kosz miesięcznie (rocznie 181 zł czyli na miesiąc 15 zł).

W gminie Pierzchnica mieszka około 4.800 mieszkańców w około 1.500 domach (mieszkaniach). Średnio wypada, więc ok. 3 osoby na dom, czyli na jedno gospodarstwo (3 x 6 zł = 18 zł). Byłoby to krzywdzące dla gospodarstw 1- i 2-osobowych, więc proponuje się dwie stawki:

- gospodarstwa małe (do 2 osób) – 12 zł

- gospodarstwa pozostałe (3 i więcej) – 20 zł

Taki wariant sprawia, że rodziny wielodzietne nie będą, aż tak bardzo obciążone. Byłby to wariant zdecydowanie prorodzinny.

Rada Gminy musi zdecydować

Wydaje się, że dwa ostatnie warianty (od osoby lub od gospodarstwa) są najbardziej możliwe do zaakceptowania i Rada Gminy po zasięgnięciu opinii sołtysów musi na sesji 28 grudnia 2012 roku wybrać czy opłaty będą naliczane od osoby (6zł.) czy od gospodarstwa (odpowiednio 12 zł lub 20 zł.).

 

Wójt Gminy

Stanisław Strąk

12

GRU

2012

2532

razy

czytano

3147/3947

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Zdjęcie: Gmina Pierzchnica na XVII Jarmark Świętokrzyski na ...

Gmina Pierzchnica

Gmina Pierzchnica na XVII Jarmark Świętokrzyski na ...

27

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:58 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Zdjęcie: iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

Gmina Pierzchnica

iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 54/2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 06:12 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Informacja dotycząca programu ...

24

maj

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.