Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Franciszka z Krasińskich Wettyn - Konferencja popularno - naukowa

     W dniach 13-14 października 2012 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 odbyła się Konferencja popularno – naukowa, której tematem przewodnim była postać Franciszki z Krasińskich Wettyn –  to królewiczowa polska, księżna Kurlandii i Semigalii; prababka dynastii królów włoskich.

Konferencja miała miejsce w Piotrkowicach oraz Lisowie, ponieważ te miejsca są rodzinnymi stronami Franciszki z Krasińskich, a urodziła się 9 marca 1742 na zamku w Maleszowej, w rodzinie Stanisława (ostatniego z Krasińskich z gałęzi Gabriela) i Anieli Krasińskich herbu Ślepowron. Tu też spędziła dzieciństwo, tu także przeżyła młodzieńczą miłość do Kazimierza Pułaskiego – późniejszego bohatera Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jednak wyszła za mąż za Karola Wettyna księcia kurlandzkiego syna Augusta III Sasa króla Polski. W 2 lata po ślubie Karol utracił tron Kurlandii i opuścił żonę. Franciszka pozostawiona przez wszystkich rozpoczęła tułacze życie w murach klasztornych Warszawy i Krakowa. Przebywała także u ciotki Zofii Lubomirskiej i siostry w Sulgostowie. Miała swój udział w życiu politycznym ówczesnej Polski. Dzięki ciotce powróciła na tron, wraz z mężem otrzymała zamek Elterschloss od króla Saksonii. Ich córka Maria Krystyna Albertyna wyszła za mąż za księcia Karola Alberta Sabaudzkiego, a po jego śmierci poślubiła księcia de Montleart i zamieszkali wspólnie w Paryżu. Z pierwszego małżeństwa miała syna Karola Emanuela, który w latach 1831-1849 był królem Sardynii. Jego syn zaś – Wiktor Emanuel II był pierwszym królem w zjednoczonych Włoszech.

Konferencja trwała 2 dni. Pierwszego dnia uczestnicy zgromadzili się w Piotrkowicach – Tarnoskale. Tutaj głos zabrało wielu znakomitych gości, między innymi Michał Godowski członek Zarządu Powiatu Kieleckiego w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Leszek Nowaliński z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Aleksander Bowskało z Sankt Petersburga, Łukasz Młynarski z KULu, Hubert Mazur z Archiwum Państwowego w Kielcach, Cezary Jastrzębski z UJK Kielce, Michał Wardzyński z Uniwersytetu Warszawskiego, Radosław Kubicki UJK Kielce, Grzegorz Wiatr prowadzący prace konserwatorskie przy kaplicy Św. Barbary przy kościele w Lisowie, Krzysztof Skrzeszewski mówił o obecnej koncepcji zagospodarowania zespołu dworskiego w Maleszowej, Dariusz Kalina z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – pod jego redakcją powstała książka „Lisów, Maleszowa, Piotrkowice - Rodzinne miejsca Franciszki Krasińskiej” wydana ze środków własnych Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica i Starostwa Powiatowego w Kielcach w ramach konkursu mającego na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Tę książkę podczas konferencji rozpowszechniał Dariusz Michalski – prezes FRRP. Panelowi dyskusyjnemu przewodził Tadeusz Strójwąs ambasador RP.

Głos zabrała również pani Elżbieta Stępień, która napisała książkę o Franciszce z Krasińskich, jednak jeszcze nie została wydana.

Drugi dzień Konferencji rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Lisowie. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Zdzisław Wrzałka Starosta Kielecki, Renata Janik Dyrektor Departamentu Organizacyjno – Administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Stanisław Strąk Wójt Gminy Pierzchnica, Dariusz Michalski Prezes Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica oraz miejscowi parafianie. Uroczystą Mszę uświetniał występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Morawicy.

W drugiej części tego dnia odbyło się spotkanie z mieszkańcami parafii, miłośnikami historii, pokaz multimedialny oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół w Lisowie i Piotrkowicach, a także zespół Małe Wolanecki z Dębskiej Woli.

Katarzyna Chmielewska

15

PAŹ

2012

4241

razy

czytano

3173/3947

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Zdjęcie: Gmina Pierzchnica na XVII Jarmark Świętokrzyski na ...

Gmina Pierzchnica

Gmina Pierzchnica na XVII Jarmark Świętokrzyski na ...

27

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 14:58 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Zdjęcie: iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

Gmina Pierzchnica

iNFORMACJA ARiMR DOT. przyjmowaniA wniosków OD ...

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 54/2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 06:12 dnia 24.05.2024

24

maj

2024

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Informacja dotycząca programu ...

24

maj

2024

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.