“Nie ma dzieci, są ludzie” J. Korczak - spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką
Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane ze Starym Doktorem- 70. rocznica śmierci pedagoga oraz 100. rocznica założenia przez Korczaka Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.
Tak się składa, że w tym roku została wydana powieść Beaty Ostrowickiej pt.: “Jest taka historia, opowieść o Januszu Korczaku”. Jest to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku- pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.
2 października 2012 r w czytelni Gminnej Biblioteki Pierzchnicy odbyło się spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką, na które przybyli zaproszeni goście: Halina Ryśkiewicz - Sekretarz Gminy, Teresa Gwadowska - Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół w Pierzchnicy, Dariusz Michalski- Prezes Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica, Ewa Rogowska- Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej, Monika Pawlik- Sołtys Pierzchnicy oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, Marek Kułan- Prezes Stowarzyszenia Społecznego Ruchu Trzeźwości, Karolina Bulanowska- Kierownik Klubu Młodzieżowego w Skrzelczycach, Renata Żyła- Wychowawca Klubu Młodzieżowego w Pierzchnicy oraz uczniowie klas IVa i VIb Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy wraz z opiekunami - Jadwigą Janus i Anetą Głuszek, którzy z ogromną przyjemnością słuchali autorki.
Autorka urzekła obecnych swoim poczuciem humoru oraz spontanicznym zachowaniem. Pani Beata opowiadała o Januszu Korczaku oraz o swojej książce, która jest z nim powiązana. Prezentowała również inne tytuły swoich książek, które znajdują się w naszej bibliotece, przedstawiła plakaty z różnymi hasłami - przesłaniami pisanymi przez Janusza Korczaka. Ponadto dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które autorka chętnie odpowiadała. Uczniów ciekawiło powstawanie książki od momentu pojawienia się pomysłu w głowie autorki aż po wydruk oraz możliwość kupienia jej w księgarniach- oczywiście już są w pełni świadomi jak dużo czasu i pracy potrzeba na książkę przed jej wydaniem.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały autograf od Beaty Ostrowickiej.
Beata Ostrowicka jest uznaną autorką powieści dla dzieci. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ze swoimi czytelnikami ma częsty kontakt dzięki licznym spotkaniom autorskim. Współpracuje z Radiem Kraków Małopolska. Od września 2007 r. pisze do „Misia” opowiadanka o zającu Anatolu i jego przyjaciołach. Ostrowicka debiutowała w 1995r. powieścią „Niezwykłe wakacje”. Została za nią nominowana w kategorii autorskiej do Nagrody Wydawniczo- Księgarskiej – Ikar `95. Za tę powieść oraz za „Eliksir przygód” otrzymała także wyróżnienie Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, IBBY. Autorka ma na swoim koncie również wiele innych nagród i wyróżnień. Jej „Świat do góry nogami” został wpisany na Honorową Listę Andersena, natomiast „Ale ja tak chcę!” uznano za najlepszą książkę w konkursie Bestsellerek Roku 2006.
Niektóre z zalet utworów Ostrowickiej to humor, niepozwalająca nudzić się czytelnikowi wartka akcja, fantazja. Autorka umiejętnie łączy ze sobą różne gatunki i motywy charakterystyczne dla literatury dziecięcej. W jej książkach pojawiają się elementy powieści historycznej i fantastycznej oraz baśni, uzupełniają je wątki przygodowe i sensacyjne. Ciekawostką jest, że Ostrowicka najkrócej pisała swoją książkę „Lulaki” – miało to miejsce w pociągu i zajęło jej zaledwie godzinę.
Powieści pisarki są wartościowe również ze względu na tematykę – bardzo często porusza w nich temat tolerancji i prawdziwej przyjaźni.
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej
Danuta Sojda