Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

Jubileusz 100-lecia OSP Drugnia

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 100-lecia OSP Drugnia

W sobotę 14 września 2019 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Drugni. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Senator RP Krzysztof Słoń, Poseł na Sejm RP Bogdan Latosiński, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Kielecki Mirosław Gębski, Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk, Przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Marian Tworek, Komendant Miejski PSP w Kielcach bryg mgr Sławomir Karwat, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pierzchnicy Zdzisław Ryśkiewicz, Kapelan Wojewódzki Strażaków Ks. Marek Mrugała, doradca Wojewody Świętokrzyskiego Wiktor Kowalski, radni rady miejskiej na czele z przewodniczącą Marią Łopatowską, sołtysi, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy gminy Pierzchnica, koła gospodyń wiejskich Drugnianki i Wierzbianki oraz druhowie z pocztami sztandarowymi z OSP Pierzchnica, Gumienice, Maleszowa, Osiny, Rudki, Piotrkowice, Daleszyce, Morawica i Brudzów.

Obchody jubileuszu rozpoczęto od zbiórki druhów na placu przed remizą w Drugni, następnie przemaszerowano do kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Drugni, gdzie została odprawiona msza święta przez proboszcza ks. Grzegorza Olejarczyka oraz Wojewódzkiego Kapelana Strażaków ks. Marka Mrugały, który wygłosił okolicznościową homilię. Za przyczyną św. Floriana kapłani dziękowali Bogu za wszelkie dobro i łaski dla jednostki, która działa już od wieku, prosząc jednocześnie o dalszą opiekę dla strażaków i ich rodzin.

Po mszy, uczestnicy wydarzenia, pod przewodnictwem Prezesa OSP Drugnia Marcina Krzemińskiego udali się na plac przed remizą OSP, gdzie miała miejsce kolejna część obchodów jubileuszu.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski odebrał raport gotowości do uroczystości oraz dokonał przeglądu jednostek. Po podniesieniu flagi państwowej, przybyłych gości powitał wiceprezes OSP  Drugnia Stanisław Kwapisz. Następnie druhna Agnieszka Rajca przedstawiła zarys historyczny jednostki.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych druhów. Ochotnicza Straż Pożarna w Drugni została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.  Następnie najbardziej zasłużonym strażakom wręczono indywidualne medale: Złote, Srebrne i Brązowe Za Zasługi Dla Pożarnictwa
i odznaczenia: Wzorowy Strażak oraz Za Wysługę lat.

Oficjalną część uroczystości podsumowały przemówienia gości, którzy składali gratulacje tak zacnego jubileuszu, dziękowali druhom za ich ciężką i odpowiedzialną pracę, zarówno w aspekcie bojowym, ratowania zdrowia i mienia społeczeństwa, ale też w dziedzinie pielęgnacji kultury i tradycji, wspominali o etosie strażaka, jego odwadze, heroizmie i poświęceniu a także  składali życzenia i podziękowania dla jednostki OSP Drugnia zrzeszającej tych, którzy są gotowi do niesienia pomocy, ale też do aktywnego włączania się w życie społeczne i kulturalne swojej miejscowości i gminy.  

 Oficjalne obchody stulecia OSP Drugnia zwieńczyła uroczysta defilada pododdziałów.

 

Ewelina Kwiecień

poprzednia strona |1|2|3| z   5 następna|ostatnia

czytano: 1044 razy

autor: pierzchnica.pl

data dodania: 2019-09-17 13:55:48

Linki
 • Agro-Market Internetowa Gielda Rolna
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
 • 20-lat. Świętokrzyskie to my
 • NEXT JOBS
 • Gmina Pierzchnica w liczbach

Urząd Miasta i Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6, 26-015 Pierzchnica

tel.: (41) 353 80 46
e-mail: urzad@pierzchnica.pl

 • black_and_white_photo_travel_influencer_digital315
 • dozynki_gminne_2015658
 • Beztytulu_1
 • 5556
 • 4529
 • 37072
Gmina Pierzchnica to malownicza kraina, która leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Wyjątkowe położenie gminy ukształtowało nader urokliwy krajobraz i przyczyniło się do powstania niepowtarzalnego klimatu. To właśnie bliski kontakt z naturą, z dala od codziennego zgiełku, pozwala na prawdziwy odpoczynek i relaks. Wszystko to oferuje gmina Pierzchnica na terenie której znajdują się liczne pomniki przyrody, akweny wodne, bogactwa naturalne, a także obiekty historyczne. Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy