Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zmarł ostatni Westerplatczyk mjr Ignacy Skowron - Honorowy Obywatel gminy Pierzchnica - pogrzeb wg. ceremoniału wojskowego

 

     Na cmentarzu w Brzezinach w gminie Morawica wczoraj (8.08.2012) został pochowany major Ignacy Skowron, ostatni z obrońców Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Uroczystość zgromadziła kilkaset osób.

Mjr. Ignacego Skowrona żegnała rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, ale również przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz kombatanci i młodzież.

W homilii ks. Jan Pragnący, proboszcz parafii Brzeziny, w której mjr Skowron przeżył ponad 60 lat, wspominał go, jako skromnego, ciężko pracującego człowieka. Podkreślał jego troskę o żonę Annę i dzieci oraz szacunek do minionych czasów, szczególnie podkreślał także dbałość Państwa Skowronów o groby rodzinne. Na zakończenie przeczytał list, w którym ostatni Westerplatczyk żegnał się z najbliższymi, życząc im, aby nigdy w życiu nie doznali wojny i niewoli, przekazując jego słowa wyrażające miłość do najbliższych.

Swojego towarzysza broni pożegnało Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Odczytany został list biskupa polowego Wojska Polskiego ks. Józefa Gózdka. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej hołd bohaterowi złożyła wiceminister Beata Oczkowicz. Głowę państwa reprezentował przedstawiciel kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, Lech Wojciechowski. Gminę Pierzchnica reprezentowała Przewodnicząca Rady Gminy Maria Łopatowska.

Trumnę majora Skowrona, przykrytą narodową biało – czerwoną flagą, odprowadziło na parafialny cmentarz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i kompania honorowa Wojska Polskiego. Towarzyszył mu także oddział żołnierzy w mundurach z 1939 roku, stworzony przez grupy rekonstrukcyjne z całego regionu. Majora pożegnała salwa honorowa.

Biogram za Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola:

Urodził się 24 lipca 1915 w Osinach, gmina Pierzchnica. Syn Jana i Klary z Rudników. Miał dwóch braci i siostrę. Skończył trzy oddziały szkoły powszechnej w Pierzchnicy. Po wojnie ukończył 7-klasową szkołę podstawową w Kowali. Przed powołaniem do wojska pracował dorywczo w gospodarstwach rolnych, a od 1936 w młynie "Kłos" w Kielcach koło Kadzielni.

Służbę wojskową odbywał w latach 1938–1939 w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, skąd jako starszy legionista został wysłany na Westerplatte. Służbę na tym posterunku objął 31 marca 1939 r.

25 sierpnia do portu gdańskiego wpłynął pancernik Schleswig-Holstein i zacumował przy nabrzeżu z magazynami soli, na wprost Westerplatte. 1 września rano rozległ  się potężny huk. Zaczęła się wojna. Pierwszy i następne ataki niemieckich oddziałów zostały odparte. Kolejne dni można krótko podsumować: ataki, pociski, potem samoloty, bomby, znów pociski. Żołnierze bronili się, nie spali, strzelali. Ostatniego dnia obrony o świcie pojawił się gwałtowny ogień artylerii i natarcie oddziałów niemieckich. Około godziny 9.30 oznajmiono wszystkim decyzję majora o poddaniu się.

Z niewoli jenieckiej w Stalagu I A został zwolniony 5 listopada 1940 z powodu choroby. Zamieszkał z żoną i rocznym dzieckiem w Radkowicach koło Chęcin, pracując w gospodarstwie teściów. 15 października 1941 podjął pracę w kolejnictwie jako robotnik fizyczny. W październiku 1951 został tormistrzem i na tym stanowisku pracował do emerytury, do 1975. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku otrzymał w 1989 r.  Rentę inwalidy wojennego – w 1990. Przez pewien okres swojego życia mieszkał w Brzezinach w bloku kolejowym.

Od śmierci żony w 2000 (jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Brzezinach) mieszka wraz z córką i zięciem na przedmieściu Kielc. Mają sześcioro dzieci: Genowefa (1939), Leokadia (1941), Zdzisław (1943). Teresa (1948), Tadeusz (1951), Stanisław (1955). Ukończyli oni szkoły powszechne oraz założyli rodziny. Dwóch synów w szkołach zasadniczych zdobyło zawód ślusarza. Mają 15 wnucząt i 19 prawnucząt.  Mjr Ignacy Skowron był ostatnim żyjącym obrońcą Westerplatte.

Odznaczenia: Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1945), Odznaka Grunwaldzka (1947), Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk (1960), Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały (1960), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal Za udział w wojnie obronnej 1939 (1981), odznaka honorowa Za zasługi dla Miasta Gdańska (1984), Medal Za długoletnie pożycie małżeńskie (1988), Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari (1989), Medal Za zasługi dla Kielecczyzny (1989), Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1995), Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997), Odznaka Honorowa Związku Kombatantów RP i BWP (1997).

     Uchwałą Rady Gminy Pierzchnica z dn. 19 października 2009 r. nadano Panu Ignacemu Skowronowi tytuł Honorowy Obywatel Gminy Pierzchnica.

Przez kilkadziesiąt lat major Ignacy Skowron aktywnie wspierał środowiska westerplatczyków i czwartaków. Spotykał się z młodzieżą i brał udział w uroczystościach rocznicowych, gdy tylko pozwalało mu na to zdrowie. W maju otrzymał nominację na stopień majora.

Katarzyna Chmielewska

(źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl i www.gdansk.pl)

09

SIE

2012

5198

razy

czytano

2981/3723

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Zdjęcie: XVI Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych

Gmina Pierzchnica

XVI Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych

19

wrz

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

INFORMACJA Komisarza Wyborczego w Kielcach I z dnia 15 ...

18

wrz

2023

Zdjęcie: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza zespoły ...

Gmina Pierzchnica

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza zespoły ...

18

wrz

2023

Zdjęcie: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza twórców ...

Gmina Pierzchnica

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza twórców ...

18

wrz

2023

Zdjęcie: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza do ...

Gmina Pierzchnica

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza do ...

18

wrz

2023

Zdjęcie: Otwarcie nowej Sali wielofunkcyjnej oraz ...

Gmina Pierzchnica

Otwarcie nowej Sali wielofunkcyjnej oraz ...

15

wrz

2023

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Pani Maria Łopatowska - przewodnicząca Rady Gminy Pierzchnica na pierwszym planie, na drugim Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba

Zdjęcie: Pani Maria Łopatowska - przewodnicząca Rady Gminy Pierzchnica na pierwszym planie, na drugim Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.