Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże,

tylko one nas?”

/Martyna Wojciechowska/

 

„The Neighbours – Come In” to międzynarodowy projekt, którego realizacją ze strony polskiej zajmuje się Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Główne cele tego przedsięwzięcia to poszerzanie wiedzy z zakresu historii, tradycji i kultury wśród grupy uczestników projektu, niwelowanie powszechnie panujących stereotypów i uprzedzeń związanych z wizerunkiem Polaków i Ukraińców wśród obywateli świata oraz podwyższenie świadomości wśród młodych ludzi ważności relacji międzyludzkich, niezbędnych do rozpowszechniania dobrych tradycji i szacunku do drugiego człowieka.

W piętnastoosobowej grupie, której miałam przyjemność być opiekunem, znalazła się również trójka młodych i aktywnych przedstawicieli naszej gminy czyli Przemek, Dawid oraz Adam.

W dniach 12-19 sierpnia 2018 roku braliśmy udział w wymianie polsko – ukraińskiej. Wyjechaliśmy na Ukrainę, do Winnicy.

Program wyjazdu był bardzo bogaty i urozmaicony. Uczestniczyliśmy w zorganizowanym Dniu Ukraińskim. Całe wydarzenie zostało przygotowane i przedstawione przez młodzież ukraińską. Mogliśmy posłuchać tradycyjnych utworów, dostrzec piękno i urok ukraińskich strojów, podjęliśmy również próbę nauczenia się regionalnych tańców. Ponadto  braliśmy aktywny udział w warsztatach związanych z tematyką biznesu, a dokładnie z procesem przygotowania i przeprowadzania negocjacji. Odwiedziliśmy i zwiedziliśmy miasto Winnica, które notabene od 1958 roku jest miastem partnerskim Kielc. Braliśmy udział w przygotowaniu oraz realizacji happeningu zorganizowanego dla mieszkańców Winnicy, podczas którego częstowaliśmy lokalną społeczność tradycyjnymi polskimi przysmakami przywiezionymi  z naszego kraju. Uczestniczyliśmy  w urokliwym pokazie świetlnym fontann fabryki słodyczy „ROSHEN”.  Odwiedziliśmy również ukraińską wieś gdzie uczestniczyliśmy w przygotowanych warsztatach. Dotarliśmy również do miasta Bar gdzie znajduje się Dom Polski, który powstał  m.in. dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu RP w Winnicy. Jako goście strony ukraińskiej zostaliśmy także zaproszeni na konferencję prasową zorganizowaną przez władze miasta Winnica.

Jako przedstawiciele strony polskiej mieliśmy za zadanie przygotować Dzień Polski. I w tym wymiarze jako reprezentanci, nie zawiedliśmy. Wspólnie uczyliśmy się śpiewać polskie piosenki, które okazały się niezastąpionym elementem w procesie integracji. Zaprezentowaliśmy również andrzejkowe wróżby, które szczególnie spodobały się ukraińskiej młodzieży. Nauczyliśmy również  młodych Ukraińców jak się lepi polskie pierogi.

Nie sposób opisać słowami jak wiele walorów niosą za sobą takie spotkania, wyjazdy, wymiany. Nieoceniona jest szansa jaka może spotkać każdego z nas. Wystarczy tylko chcieć otworzyć się na szansę jaka jest nam dawana każdego dnia. Możliwość poznawania nowych miejsc jest bez wątpienia bardzo cenna. Jednak nieoceniona jest możliwość spotykania ludzi, poznawania ich kultury, tradycji, przyzwyczajeń. Uczenia się wzajemnego szacunku do tego co nowe, inne czasami zadziwiające i zaskakujące w drugim człowieku. Takie wymiany dają i pozwalają na poszerzanie własnych horyzontów życiowych, stwarzają możliwość do nauki, kosztowania tego co nieznane…

Martyna Jamrożek

04

WRZ

2018

426

razy

czytano

1148/3188

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

POSTĘPOWANIE NA SPRZEDAŻ ZBIORNIKÓW PLASTIKOWYCH O ...

27

maj

2022

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Informacja o unieważnieniu postępowania.

27

maj

2022

Zdjęcie: Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ...

Gmina Pierzchnica

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ...

26

maj

2022

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Komunikat meteorologiczny z godz. 11:49 dnia ...

25

maj

2022

Zdjęcie: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o ...

Gmina Pierzchnica

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o ...

24

maj

2022

Zdjęcie: Profilaktyka w szkołach

Gmina Pierzchnica

Profilaktyka w szkołach

24

maj

2022

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Policja

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.