Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

26 sierpnia 2018r. - Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica - deszczowe ale udane

Strona główna » Aktualności » 26 sierpnia 2018r. - Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica - deszczowe ale udane

W niedzielę, 26 sierpnia w Pierzchnicy odbyły się Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. św. Małgorzaty w Pierzchnicy sprawowaną pod przewodnictwem ks. proboszcza Mariana Gawinka oraz ks. dziekana Franciszka Siarki. Podczas Eucharystii pobłogosławiono wieńce oraz chleby dożynkowe.

Po nabożeństwie gospodarze dożynek - Starosta Kielecki – Michał Godowski oraz Wójt Gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk zaprosili wszystkich, aby w barwnym korowodzie przeszli na miejsce uroczystości dożynkowych.

Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Gminno – Szkolną Orkiestrę Dętą z Sitkówki-Nowiny, starostów dożynkowych Karolinę Kogut i Rafała Gawlika,  przemaszerował na stadion przy ul. Lipowej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.

W tym pięknym i barwnym korowodzie, przy dźwiękach muzyki maszerowali także: przedstawiciele władz powiatu, radni powiatowi, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - Piotr Żołądek oraz samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego. Na uroczystościach obecni byli również europoseł Czesław Siekierski, poseł Bogdan Latosiński, senator- Krzysztof Słoń oraz radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Podziękowania w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtaszek złożył Andrzej Łopaciński.

Pięknym momentem było przekazanie chleba przez starostów dożynek gospodarzom uroczystości, a także przekazanie bochenków dla gospodarzy i przedstawicieli dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego. Obrzędu dożynkowego – ośpiewania wieńcy dożynkowych dokonała Kapela „Pierzchniczanie”. Potem Starosta Kielecki Michał Godowski oraz  Wójt Gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk powitali gości oraz  podziękowali wszystkim za udział w tegorocznych dożynkach. 

Przemawiająca w imieniu samorządowców Alina Siwonia, Wójt Gminy Raków podziękowała rolnikom powiatu kieleckiego za ich trud i za chleb.

Po oficjalnym przywitaniu i tradycyjnym ośpiewaniu wszystkich gminnych wieńców, na scenie wystąpiła Kapela Łysogórska, Zespół Śpiewaczy Źródło Sanicy, Zespół pieśni i tańca „Morawica”, Zespół Śpiewaczy Śladkowianki i Gminne koło Gospodarzy w Górnie. Podczas koncertu Gospodarze - Gościom wystąpiły trzy zespoły folklorystyczne z terenu gminy Pierzchnica: Pierzchniczanki, Gumieniczanki oraz Drugnianki.

Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu kieleckiego. Gminę Pierzchnica reprezentował w tym roku wieniec przygotowany przez delegację z Górek. Prace reprezentantów ze wszystkich gmin oceniała komisja konkursowa: etnograf Janina Skotnicka, Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz sekretarz Gminy Pierzchnica – Halina Ryśkiewicz. Tym najpiękniejszym wieńcem okazał się wieniec z gminy Miedziana Góra, który uwiła pani Józefa Bucka. Drugie zajął wieniec z gminy Bodzentyn, trzecie miejsce przypadł gminie Raków.

Podczas dożynek rozstrzygnięte zostały trzy konkursy: Na Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne, „Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku” oraz konkurs kulinarny pn. „Festiwal Potraw Kulinarnych – promocja świętokrzyskich produktów regionalnych” konkurs zorganizowany w ramach obchodów  20 – lecia samorządu Województwa Świętokrzyskiego przy współorganizacji Stowarzyszenia Tradycja i Nowoczesność. - Przedmiotem konkursu było przygotowanie potrawy, której głównym składnikiem był drób.

Tłumy pod scenę przyciągnął zespół disco-polo "Jorrgus", a na zakończenie Dożynek zaśpiewała kapela Jędrusie. Całość zakończona została dyskoteką pod gwiazdami.

Podczas Dożynek Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Pierzchnica przygotowały wiele pysznych dań i przekąsek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i smakowały wszystkim.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom oraz osobom, które przyczyniły się do tego, że tegoroczne Dożynki Powiatowe można zaliczyć do udanych.

poprzednia strona |1|2|3| z   5 następna|ostatnia

czytano: 2815 razy

autor: pierzchnica.pl

data dodania: 2018-08-27 13:19:03

Linki
 • Agro-Market Internetowa Gielda Rolna
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
 • 20-lat. Świętokrzyskie to my
 • NEXT JOBS
 • Gmina Pierzchnica w liczbach

Urząd Miasta i Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6, 26-015 Pierzchnica

tel.: (41) 353 80 46
e-mail: urzad@pierzchnica.pl

 • black_and_white_photo_travel_influencer_digital315
 • dozynki_gminne_2015658
 • Beztytulu_1
 • 5556
 • 4529
 • 37072
Gmina Pierzchnica to malownicza kraina, która leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Wyjątkowe położenie gminy ukształtowało nader urokliwy krajobraz i przyczyniło się do powstania niepowtarzalnego klimatu. To właśnie bliski kontakt z naturą, z dala od codziennego zgiełku, pozwala na prawdziwy odpoczynek i relaks. Wszystko to oferuje gmina Pierzchnica na terenie której znajdują się liczne pomniki przyrody, akweny wodne, bogactwa naturalne, a także obiekty historyczne. Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy