Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

Byliśmy na Świętym Krzyżu i w Krajnie

Strona główna » Aktualności » Byliśmy na Świętym Krzyżu i w Krajnie

Dnia 12 sierpnia 2018 r. pojechaliśmy cała 36-osobową grupą na wycieczkę w kierunku Łysej Góry. Tam właśnie znajduje się klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy Św. z udziałem misjonarza pracującego na Syberii. Podczas homilii opowiadał on o dawniejszym i teraźniejszym życiu Sybiraków. Potem spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam zabytki kościoła i klasztoru oraz opowiedział wiele ciekawostek i legend związanych z tym miejscem. Dowiedzieliśmy się, że kawałki Krzyża Świętego przechowywane teraz jako relikwie, przybyły do Polski za panowania króla Bolesława Chrobrego, a przywiózł je będący z wizytą na dworze królewskim książę Emeryk, syn króla węgierskiego Stefana I.

Historia kościoła była dramatyczna; wielokrotnie był niszczony m.in. podczas potopu szwedzkiego. W okresie rozbiorów klasztor zamieniony został na więzienie dla polskich powstańców, zaś w czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w nim obóz dla jeńców radzieckich. Atrakcją dla zwiedzających było wejście na kościelną wieżę widokową, skąd roztacza się rozległa panorama Gór Świętokrzyskich. W podziemiach katedry można było zobaczyć, zabezpieczone w szklanej trumnie, zmumifikowane szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który wsławił się w prowadzeniu wojny przeciwko Kozakom w czasie  powstania Chmielnickiego.

 Kolejnym, punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Szklanej Hucie. Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy i na przemian mieliśmy zajęcia w warsztacie zielarskim oraz wędrówkę z przewodniczką po osadzie. Dowiedzieliśmy się o zastosowaniu ziół w lecznictwie, a także zwiedzaliśmy warsztaty: kowala, garncarza, tkaczki, szewca i kaletnika. Obiad w pobliskiej Karczmie bardzo wszystkim smakował.

Po południu piękna pogoda towarzyszyła nam nadal przy zwiedzaniu Parku Miniatur w Krajnie. Przechadzając się alejkami mieliśmy możliwości oglądać najbardziej  znane w świecie obiekty, takie jak: Wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, Mur Chiński, Statua Wolności, posąg Chrystusa Króla czy Piramida Cheopsa. Uwagę wszystkich przykuwały Wieże World Trade Center, które w rzeczywistości zostały zburzone w 2001 roku podczas ataku terrorystycznego.

Czas wolny każdy spędził na sympatycznych rozmowach towarzyskich i lodach. Rozśpiewanym autokarem wróciliśmy do domu. Organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne w Skrzelczycach.

                                                                                 

                                                               Tekst  -   Elżbieta Stępień

                                                            Zdjęcia - Tomasz Jaworski

czytano: 305 razy

autor: pierzchnica.pl

data dodania: 2018-08-14 12:48:55

Linki
 • Agro-Market Internetowa Gielda Rolna
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
 • 20-lat. Świętokrzyskie to my
 • NEXT JOBS
 • Gmina Pierzchnica w liczbach

Urząd Miasta i Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6, 26-015 Pierzchnica

tel.: (41) 353 80 46
e-mail: urzad@pierzchnica.pl

 • dozynki_gminne_2015658
 • Beztytulu_1
 • 5556
 • 4529
 • 37072
 • 14410
Gmina Pierzchnica to malownicza kraina, która leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Wyjątkowe położenie gminy ukształtowało nader urokliwy krajobraz i przyczyniło się do powstania niepowtarzalnego klimatu. To właśnie bliski kontakt z naturą, z dala od codziennego zgiełku, pozwala na prawdziwy odpoczynek i relaks. Wszystko to oferuje gmina Pierzchnica na terenie której znajdują się liczne pomniki przyrody, akweny wodne, bogactwa naturalne, a także obiekty historyczne. Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy