Biskupin 2017 04.08.2017-11.08.2017
W kolonii letniej z elementami profilaktyki w Biskupinie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Pierzchnicy, uczniowie Społecznej SP w Drugni oraz siedem osób spoza terenu gminy, łącznie 50 osób. Dzieci mieszkały w ładnym, przystosowanym do ich potrzeb Ośrodku Wypoczynkowym „Przystań Biskupińska” w Biskupinie. Do dyspozycji kolonii: pokoje czteroosobowe z łazienkami, świetlica, jadalnia, miejsce do grillowania, plac zabaw, kompleks boisk, namiot–hangar przystosowany do prowadzenia zajęć. Budynek jest klimatyzowany, można tam korzystać z bezprzewodowego Internetu.. Wszystkie pokoje znajdowały się na jednej kondygnacji, co ułatwiło opiekunom odpowiedni nadzór nad podopiecznymi. Kierownictwo kolonii dysponowało autokarem klasy turystycznej, który parkował na terenie Ośrodka. Bardzo atrakcyjny program kolonii udało się zrealizować w stu procentach dzięki wielkiemu zaangażowaniu kadry, zdyscyplinowaniu uczestników i sprzyjającym warunkom atmosferycznym. Uczestnicy kolonii zwiedzili: Biskupin (Muzeum Archeologiczne), Gniezno ( Muzeum Początków Państwa Polskiego, Rynek, Katedra Gnieźnieńska), Żnin ( Muzeum Ziemi Pałuckiej, Baszta), Rogowo ( Rodzinny Park Rozrywki z Parkiem Dinozaurów), Bożejewiczki (Miasteczko westernowe Silverado City), Wenecję (Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruiny zamku Diabła Weneckiego, wystawa średniowiecznych machin oblężniczych), Toruń (Starówka, Żywe Muzeum Piernika, Dom Legend Toruńskich). Dzieci odbyły podróż zabytkową kolejką wąskotorową z Wenecji do Żnina.
Animatorki z Ośrodka Wypoczynkowego przeprowadziły ciekawe zajęcia, które bardzo się dzieciom podobały: archeologiem być, kuchenne rewelacje, malowanie na szkle, hokej na wodzie, chrzty kolonijne, wieczór legend, dyskoteki z nauką tańca, ognisko z grillowaniem. Uczestnicy kolonii kąpali się pod nadzorem ratowników wodnych w jeziorach: Żnińskim i Weneckim. W czasie trwania kolonii realizowany był program wychowawczy i profilaktyczny. Przeprowadzone zostały konkursy z nagrodami: konkurs czystości, konkurs na najciekawsze logo, miss disco.
W czasie trwania turnusu nie odnotowano żadnych negatywnych zdarzeń, dzieci były zdrowe i zadowolone, panowała miła i przyjazna atmosfera. Pracownicy sanepidu w czasie kontroli nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości, nie szczędzili pochwał dla kadry i dzieci, które utrzymywały pokoje we wzorowym porządku. Podobne zdanie miała właścicielka Ośrodka. Stwierdziła, że tak sympatycznej i zdyscyplinowanej grupy dawno nie miała. Na pożegnalnej dyskotece gospodarze wręczyli opiekunom upominki i wielki tort, którym obdzieleni zostali wszyscy uczestnicy. Organizator postarał się o zapewnienie uczestnikom kolonii pełnego bezpieczeństwa poprzez: dodatkowe ubezpieczenie NNW + ubezpieczenie OC kadry, zapewnienie opieki przez doświadczonych nauczycieli, zapewnienie bardzo dobrych warunków mieszkaniowych, opiekę medyczną, nadzór ratowników wodnych podczas kąpieli, bezpieczny przewóz autokarem klasy turystycznej, przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy na temat zachowania się w różnych sytuacjach. Posiłki były smaczne i w nieograniczonych ilościach, na szwedzkim stole każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Opiekę nad uczestnikami kolonii sprawowali nieodpłatnie wolontariusze SRT - doświadczeni nauczyciele: kierownik kolonii P. Elżbieta Stemplewska, opiekunowie: P. Wioleta Bryk, P. Paulina Kalatura, P. Agnieszka Safian. W drodze powrotnej, w nagrodę za dobre sprawowanie, Społeczny Ruch Trzeźwości zasponsorował wszystkim uczestnikom zestawy w MacDonaldzie. Zarząd SRT serdecznie dziękuje: kadrze opiekuńczo-wychowawczej za wielkie zaangażowanie w realizację projektu „Biskupin 2017”, Ośrodkowi Wypoczynkowemu „Przystań Biskupińska” za zwolnienie kadry i kierowcy z odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie, Delikatesom Centrum „Tarkor” za przekazanie napojów dla uczestników kolonii oraz Aptece w Pierzchnicy za leki do kolonijnej apteczki. Koszty kolonii pokryte zostały z następujących źródeł: odpłatności uczestników, środki własne SRT ( 1 % podatku ).
Prezes SRT w Pierzchnicy
Marek Kułan