Młodzież gimnazjalna na zjeździe Szkół Prymasowskich w Komańczy
W tym roku, już po raz czwarty, młodzież z naszego Gimnazjum w Pierzchnicy uczestniczyła w Zjeździe Szkół Prymasowskich. Ten zwyczaj w naszej Gminie zrodził się z inicjatywy Wójta Gminy Pierzchnica Pana Stanisława Strąka. Ważne jest kultywowanie takich tradycji, które mają dbać o określanie własnej tożsamości i przynależności do tej elitarnej grupy, jaką z pewnością są szkoły noszące imię Wielkiego Polaka – Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Zjazd, jak co roku, odbył się 25 września. W obecnym, 2014 r., pogoda dopisała. Było dość chłodno, słońce nieśmiało przebijało się przez chmury, ale obyło się bez deszczu.
Wczesnym rankiem, spod szkoły w Pierzchnicy wyruszyli autokarem uczniowie najstarszych klas gimnazjalnych wraz z Pocztem Sztandarowym, Pani Dyrektor Bożena Petrus, oraz nauczyciele: Pan Paweł Ślusarczyk i Sławomir Gwadowski. W wyjeździe uczestniczyli również Wójt Gminy Pierzchnica Pan Stanisław Strąk oraz Proboszcz parafii ks. kanonik Marian Gawinek. Na miejscu Pan Wójt przedstawił po krótce młodzieży zasadność zjazdu w tym miejscu.
Zjazd ma miejsce corocznie w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy.
[historia: http://www.nazaretanki.przemyska.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=116&Itemid=124 ]
Można było również zobaczyć Izbę Pamięci Prymasa i klasztorną kaplicę, gdzie się modlił.
W programie Zjazdu były występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czudcu oraz SP nr. 11 w Jaśle. Następnie odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Stanisława Jamrozka, Biskupa pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. W oprawie liturgicznej uczestniczył również proboszcz Parafii Pierzchnica ks. kan. Marian Gawinek. Po poczęstunku słodką bułką i ciepłym kompotem udaliśmy się krętą, spadzistą dróżką wiodącą przez las w stronę autokaru.
Kolejnym Punktem wycieczki było zwiedzenie Pustelni i Kościółka Świętego Jana z Dukli oraz Kościoła Parafialnego w samej Dukli. Pustelnia zrobiła na młodzieży duże wrażenie, chętnie korzystali również z Cudownego Źródełka.
Po obiedzie w Dębowcu udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Tutaj również spacerowaliśmy po placu przyległym, gdzie znajduje się ołtarz letni, krzyże Drogi Krzyżowej oraz pomnik Matki Bożej Płaczącej, a także tablice z rycinami jej przepowiedni. W każdej ze Świątyń nasz Ksiądz Proboszcz pełnił funkcję przewodnika, w interesujący sposób przyciągając uwagę słuchających.
Katarzyna Chmielewska