Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miasto i Gmina Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Gmina z potencjałem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zmiany w Narodowych Siłach Rezerwowych stworzą nową jakość


 

Większa liczba szkoleń, samodzielne oddziały, a przede wszystkim prostszy mechanizm wypłacania rekompensat dla pracodawców, to tylko niektóre zmiany, jakie czekają Narodowe Siły Rezerwowe. Zdaniem ekspertów, przyjęta nowelizacja to kolejna udana inicjatywa, z którą wyszedł resort obrony narodowej. Jej głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych, które z jednej strony pozwoli zwiększyć atrakcyjność pełnionej służby, a z drugiej ściślej połączy ją z działalnością jednostek wojskowych. Założenia, które zostały ujęte w nowelizacji mają również zmotywować ludzi do wstąpienia w szeregi NSR, a także stanowić zachętę dla pracodawców. 

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 3 lata temu jako uzupełnienie Sił Zbrojnych RP, w których to żołnierze rezerwy odbywają służbę na podstawie zawartych kontraktów. Kandydaci chcąc służyć w NSR bez żadnego przeszkolenia wojskowego, trafiają najpierw do służby przygotowawczej, gdzie przez trzy miesiące przechodzą szkolenie podstawowe, a po zdaniu egzaminów odbywają miesięczne szkolenie specjalistyczne. Według założeń kierownictwa resortu w Narodowych Siłach Rezerwowych ma pełnić służbę 20 tysięcy rezerwistów.

Zmienione w Sejmie przepisy określające funkcjonowanie Narodowych Sił Rezerwowych, które teraz rozpatrzy Senat, sprawią, że służba stanie się o wiele bardziej efektywna niż było to dotychczas. A to m.in. za sprawą pakietu zachęt dla przyszłych rezerwistów oraz ich szefów w postaci uproszczenia systemu wypłacania rekompensat dla pracodawców w taki sposób, aby mieli oni 90, a nie jak dotychczas 30 dni na złożenie odpowiednich dokumentów dotyczących rekompensaty za nieobecność pracownika. Pracodawca będzie też informowany o planowanych ćwiczeniach zatrudnionego rezerwisty.

Zasadnicze modyfikacje nastąpią także w przypadku zawierania kontraktów, na podstawie których, żołnierze odbywają swoją służbę w NSR. Zgodnie
z założeniami nie będzie konieczne podpisywanie nowego kontraktu i wymaganego dotychczas ponownego sprawdzania kandydata w przypadku zmiany stanowiska lub stopnia.

W ustawie uchylono też limit 15 lat na posiadanie przydziału kryzysowego
w NSR. Jedynym ograniczeniem w tego typu służbie ma być wiek ochotnika.
W korpusie szeregowych ma on wynosić 50 lat, a w przypadku podoficerów
i oficerów – o 10 lat dłużej. W nowych przepisach Sejm wprowadził również
możliwość zawieszenia przydziału kryzysowego dla kobiet w ciąży i po porodzie. Wprowadzone zmiany dotyczą także służby przygotowawczej, której czas może być skrócony dla żołnierzy, którzy doświadczenie i wymagane umiejętności nabyli zanim przystąpili do NSR, na przykład ucząc się wcześniej w klasach mundurowych lub biorąc udział w zajęciach organizacji proobronnych. Nowelizacja wprowadza również zmiany dotyczące przedterminowego zwolnienia ze służby przygotowawczej. Może ona teraz  nastąpić nie, jak było to wcześniej na życzenie szkolonego, lecz po decyzji dowódcy. Wynagrodzenie za ćwiczenia wyliczane będzie zgodnie z pełnioną funkcją a nie tylko na podstawie stopnia wojskowego. Dodatkowo, żołnierze podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe mogą liczyć na premię w postaci dodatków motywacyjnych.

Narodowe Siły Rezerwowe to przede wszystkim możliwość rozwijania swoich pasji i samorealizacji, ale także szereg uprawnień. W trakcie pozostawania na przydziale kryzysowym żołnierz NSR nie może zostać zwolniony z pracy, należy mu się urlop na czas służby w NSR, a okres czynnej służby zostaje wliczony do wysługi pracowniczej. Wojsko zapewnia także dofinansowanie kosztów nauki, studiów, staży, kursów i specjalizacji, które są przydatne w służbie na stanowisku określonym kontraktem. W czasie czynnej służby żołnierzom zapewnia się opiekę medyczną, bezpłatne badania i szczepienia oraz turnusy profilaktyczne dla tych, którzy powracają do kraju z zagranicznych misji. Za każdy dzień służby należy się także uposażenie. Ponadto członkom NSR przysługuje prawo do nagród, a okres służby w NSR ma znaczenie przy ubieganiu się o pracę w administracji oraz szkolnictwie.

Niepodważalne jest jednak to, że rezerwy są jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania każdej armii świata. We współczesnym świecie nie ma państwa, które nie dbałoby o pokaźne zaplecze ludzi gotowych, by w ważnym momencie zasilić szeregi wojska i wspólnie dbać o interes narodowy bądź sojuszniczy. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest stałe utrzymanie dużej liczby żołnierzy, gotowych w każdej chwili ruszyć z pomocą. W tym właśnie celu powstały Narodowe Siły Rezerwowe.

 

Szanowni Państwo,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, podczas którego odradza się wiara w siłę Chrystusa i wiara w drugiego człowieka. Życzę, aby tegoroczne Święta przyniosły Państwu zdrowie, radość oraz wzajemną życzliwość, stając się źródłem niegasnącej motywacji w czynieniu dobra. Niech Zmartwychwstanie symbolizujące triumf dobra nad złem napełni Was pokojem i wiarą, które przynosząc siłę w pokonywaniu trudności pozwolą z ufnością patrzeć w przyszłość.

Wesołego Alleluja!

 

Beata Oczkowicz

 

07

KWI

2014

1535

razy

czytano

2649/3790

Gmina Pierzchnica

Najnowsze aktualności

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia ...

6

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 106/2023 - Mgła ...

5

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Prośba o wypełnienie ankiety

4

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 104/2023 - Intensywne ...

1

gru

2023

Logo serwisu.

Gmina Pierzchnica

ZAWIADOMIENIE dot. przeprowadzenia pomiarów pola ...

1

gru

2023

Zdjęcie: Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na ...

Gmina Pierzchnica

Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na ...

30

lis

2023

Jednostki

Zakład Komunalny w Pierzchnicy Sp. z o.o.

Punkt Wsparcia Podatnika w Chmielniku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Organizacje pozarządowe

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Logo serwisu.

Pierzchnica

Gmina z potencjałem

Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Zdjęcie: Galeria Gmina Pierzchnica.
Rozlicz PIT w gminie Pierzchnica
Przekaż 1,5% w gminie Pierzchnica

„Wspieraj lokalnie” to projekt realizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl.Łatwe podatki PIT Online.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.