Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

„Wszyscy chcą żyć…”

Strona główna » Aktualności » „Wszyscy chcą żyć…”

Taki tytuł nosi sztuka wystawiana w teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, na którą w sobotni wieczór w dniu 04.02.2017 r, wyruszyła autokarem prawie 70 osobowa grupa mieszkańców z terenu gminy Pierzchnica i miejscowości przyległych. Był to kolejny wyjazd na spektakl zorganizowany przez Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne w Skrzelczycach.

Autorem tej tragikomedii jest izraelski dramaturg i pisarz Hanoch Levin, a jej wyreżyserowania podjął się znany kieleckiej publiczności aktor, Dawid Żłobiński. Streszczając sztukę wystarczy podać, że przedstawia ona historię właściciela ziemskiego, hrabiego o imieniu Pozna, u którego pojawia się Anioł Śmierci, obwieszczając mu, że musi umrzeć. Ponieważ Anioł pomylił się przekręcając imię bohatera, wprowadza pewną modyfikację.  Hrabia dostaje szansę na darowanie wyroku pod warunkiem, że znajdzie kogoś na zastępstwo. Chcący uniknąć śmierci Pozna gorączkowo poszukuje w swoim najbliższym otoczeniu osoby, która odda swoje życie za niego. Przechodząc przez różne perypetie i próby perswazji główny bohater dochodzi do smutnej prawdy, że nikt z własnej woli nie chce przystać na jego desperackie propozycje – bo przecież „wszyscy chcą żyć”!.

Sztuka obfituje w ciekawe zwroty akcji, bawi, ale też skłania do refleksji, zadaje pytania o sens ludzkiej egzystencji i cenę śmierci. Nastrój przedstawienia podkreślała scenografia przypominająca wesołe miasteczko, a w jego centrum jest łóżko, ustawione niczym na „karuzeli życia”. Dodatkowych walorów sztuce przydaje oprawa muzyczna wykonywana na żywo przez zespół, pojawiających się, co chwilę na scenie, muzyków.

Po spektaklu wszyscy widzowie w lekkiej zadumie, ale równocześnie z uśmiechem na ustach wrócili do domów z apetytem na kolejne wydarzenia kulturalne.

                                                                                                                                        Jacek Moskwa

czytano: 553 razy

autor: pierzchnica.pl

data dodania: 2017-02-15 12:47:47

Linki
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
  • 20-lat. Świętokrzyskie to my
  • NEXT JOBS
  • Gmina Pierzchnica w liczbach

Urząd Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6, 26-015 Pierzchnica

tel.: (41) 353 80 46
e-mail: urzad.gminy@pierzchnica.pl

  • harmonogram_zbiorki_odpadow
  • dozynki_gminne_2015658
  • Beztytulu_1
  • 5556
  • 4529
  • 37072
Gmina Pierzchnica to malownicza kraina, która leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Wyjątkowe położenie gminy ukształtowało nader urokliwy krajobraz i przyczyniło się do powstania niepowtarzalnego klimatu. To właśnie bliski kontakt z naturą, z dala od codziennego zgiełku, pozwala na prawdziwy odpoczynek i relaks. Wszystko to oferuje gmina Pierzchnica na terenie której znajdują się liczne pomniki przyrody, akweny wodne, bogactwa naturalne, a także obiekty historyczne. Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy